طراحی سایت
جمعه 31 فروردين 1397.
تاریخ :
الجمعة 5 شعبان 1439.
|
Apr 20 2018.
|
اخرین اخبار

ارتباط با ما

اخبار مهم

در هشت ماه نخست سال جاری 16 نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان گلستان جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 13 نفر بود 23 درصد بیشتر شده است.    

به گزارش آوای ترکمن به نقل از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان گلستان، در هشت ماه نخست سال جاری از کل تلفات قرص برنج در استان 10 نفر مرد و 6 نفر دیگر زن بودند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 23 درصد افزایش داشته است.
اضافه می‌شود آمار فوق بر اساس تعداد پرونده‌های ارجاعی و تعیین علت فوت شده در مدت مذکور است.
قرص برنج هیچ پادزهری ندارد
با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است.
از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه‌های بالینی نیز بعد از 10 الی 15 دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه‌های مسمومیت ظاهر می‌شوند و مرگ در مدت کمتر از 6 ساعت ممکن است رخ دهد.
در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی است؛ بیشتر مرگ و میرها در زمان 12 تا 24 ساعت اول مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر بعد از 24 ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است.
علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی ـ عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.
ضرورت اعمال تدابیر سختگیرانه برای واردات غیرقانونی قرص برنج
هر چند طی سال‌های گذشته و طبق آمارهای موجود شاهد کاهش تلفات قرص برنج در کشور بودیم به نحوی که در سال گذشته این آمار با کاهش 19.3 درصد مواجه بود، اما متأسفانه در سال جاری آمار مسمومیت با قرص برنج مجدد روند افزایشی را در پیش گرفته و شاید همین امر اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه‌تر برای جلوگیری از ورود غیرقانونی قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن را دو چندان می‌کند.
انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید